top of page
Szerző képeÁrpád Füzy

Mi a jelenlét érzékelő és a mozgásérzékelő közötti különbség, és melyiket mire érdemes használni?


Mozgásérzékelővel szinte már mindenki biztosan találkozott, csak esetleg nem figyelt fel rá. Ez az az érzékelő, amely mondjuk egy mellékhelyiségben, pl. étteremben, automatikusa felkapcsolja a világítást, amikor mozgást érzékel, és ez az, amelyik ránk is kapcsolja a világítást, amikor nem érzékel egy bizonyos ideig mozgást. Legalábbis nem olyan típusú mozgás, és olyan tartományú mozgást érzékel, ami számára egyenlő lenne a világítás felkapcsolásával. Ekkor jön képbe a jelenlét érzékelő, amely nagyon apró mozgásokat is érzékelni képes, olyanokat is, mint a lélegzetvétel, és megakadályozza, hogy a világítás ránk kapcsolódjon, amikor „mozdulatlanok” vagyunk, legalábbis mozdulatlanok a hagyományos mozgásérzékelő szerint.

Akkor dobjuk el az összes hagyományos mozgásérzékelőt?

A válasz nem, mert a mozgásérzékelő tökéletesen alkalmas arra, amire tervezték. Kisebb-nagyobb tartományú mozgások érzékelésére, ezért pl. riasztórendszerekhez tökéletes választás, de pl. riasztórendszereknél is van külön olyan érzékelő, amely kisállatra, pl. kutyára, nem érzékel, ezért nem fog hamis riasztást okozni, ha a házikedvencünk egyedül van otthon. Ellenben a jelenlét érzékelő ilyenkor hamis riasztást adnak, tehát riasztórendszerhez nem ideális választás.

Akkor mégis mire jó?

A felhasználhatóság azonban nagyon széles körben nyújthat kényelmet a számunkra, mert pl. egy tárgyalóban, mellékhelyiségben, konyhában, nappaliban, vagy bármely más helyiségben megoldható a segítségével, hogy nem csak világítást, de akár fűtést is vezérelhessünk a segítségével, de akár más okosotthon eszközökkel összekapcsolva a lehetőségek végtelenek. A jelenlét érzékelő naplemente után akkor is tudja, hogy a nappaliban vagyunk, hacsak a kanapén ülünk és TV-t nézünk. Nem kapcsolja ránk az állólámpát, csak akkor ha senki sincsen az adott helyiségben. Segítségével a fűtést egy téli szezonban alacsonyabb hőmérsékletre kapcsolhatja a rendszer, automatikusan, ha nincsen otthon senki, és magasabbra, ha otthon tartózkodunk. Gyakorlatilag a lényege, hogy tudja, hogy éppen az adott helyiségben vagyunk, és a beállításoknak megfelelően működteti a világítást, fűtést, kapcsolja be, vagy ki a TV-t, klímaberendezést, vagy akár párásítót, vagy párátlanítót.

219 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page